קבורת עוברים ותינוקות – מה צריך לדעת? – עזריאל ברקלי-דאל

קבורת עוברים ותינוקות – מה צריך לדעת?

בשל הרגישות הייחודית סביב אבדן הריון, להורים קיימת האפשרות לבחור שבית החולים יתאם את כל הליכי הקבורה. כל בית חולים עובד בהתקשרות עם חברה קדישא שונה, שקוברת בחלקות ייעודיות לעוברים ותינוקות, אופי הקבורה משתנה בין חברות קדישא. 

חשוב לדעת – ח"ק לא קוברות בכל יום, אלא מגיעה ע"פ חוזה כל כמה ימים לבית החולים כדי לאסוף את העוברים ותינוקות לצורך קבורה מרוכזת. 

תיאום הקבורה

על פי הנוהל, על בית החולים ליידע את ההורים בזכויות שלהם ולהחתים אותם על טופס עם פירוט אודות אופי הקבורה ופרטי חברה קדישא הקוברת. (טופס א' – מסירת נפל. טופס ב' – העברת עובר/תינוק רך, בהתאמה)

זכויות ההורים בקבורה בהתאם לשבוע ההיריון:

עד שבוע 22- טופס א': קבורה בתיאום בית החולים, ללא השתתפות הורים.  זכאים לדעת רק חלקת קבורה (ולא מיקום מדויק)

משבוע 22 – טופס ב': להורים הבחירה מי יתאם את הליך הקבורה, ובכל מקרה זכותם להיות נוכחים בקבורה ולקבל את מיקום הקבורה המדויק. בטופס 3 אפשרויות: תיאום ע"י בית חולים (1) ללא השתתפות ההורים, (2) עם השתתפות ההורים, (3) תיאום עצמאי של ההורים.

  • תיאום ע"י בית החולים קבורה בימים מתואמים עם בי"ח. להורים הזכות להיות נוכחים בקבורה באם רוצים.
  • תיאום עצמאי ההורים מול ח"ק באזור מגוריהם,  הקבורה איננה בתשלום, אבל, ח"ק יכולה לדרוש תשלום על העברת העובר/תינוק רך מבית החולים. אם ח"ק מסרבת לקבור – פנו אלינו, ונסייע מול הגורמים הרלוונטיים.


נקודות נוספות:

שם: ח"ק לרוב תיתן שם לעובר (אברהם/שרה). לפעמים ניתן לרשום בכתב יד ולבקש להוסיף שם לבחירת ההורים.

פתולוגיה:  לוקח זמן לא מועט עד שהעובר/תינוק משוחררים לקבורה לאחר פתולוגיה. בזמן הזה, כל עוד לא נשלח לקבורה, ניתן לשנות את ההחלטה ולהשתתף בקבורה (משבוע 22).

מצבה: בעובר/תינוק מעל שבוע 22 משפחה רשאית להניח מצבה על הקבר, בהתאם לשטח. יש לעשות זאת עצמאית 

איתור מקום הקבורה

גם אם לא השתתפתם בקבורה זכותכם לדעת היכן קברו את היקר מכל.

אם לא קיבלתם את פרטי הח"ק, ניתן לפנות לבית החולים כדי לבקש את הפרטים וליצור איתם קשר לקבלת מקום הקבורה. ניתן גם לפנות אלינו, עמותת עתים, ונשמח לסייע לכן באיתור מקום הקבורה, גם שנים אחרי.

לכל שאלה, בעיה, הבהרה, אפשר לפנות ולהפנות אלינו לעמותת עתים  

אתר: itim.org.il מייל: [email protected]  |  וואטסאפ: https://wa.me/972532478736   |  טלפון: 8083*

 

דילוג לתוכן